Nauczanie zdalne- Wróbelki, Zajączki i Sowy

Temat tygodnia: Mamo, Tato – co Ty na to?

Cele:

• Zapoznanie z wybranymi problemami z broszury opracowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną „Mamo, Tato – co Wy na to?”
  • Zwrócenie uwagi na specyficzny rozwój psychiczny i fizyczny dziecka
  • Poznanie informacji „jak żyć po jednym dachem z Przedszkolakiem?”
  • Kształcenie słuchu muzycznego
  • Kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań prozdrowotnych społeczeństwa
  • Rozwijanie logicznego myślenia uwagi i pamięci
  • Promowanie zdrowego trybu życia
  • Rozwijanie umiejętności opowiadania wg kolejności zdarzeń
  • Kształcenie słuchu fonematycznego.

Dzień I

Jesteśmy tym co jemy.

Dzień dobry dzieci. Rozpoczynamy nowy tydzień, w którym rozmawiać będziemy o zdrowym trybie życia, czyli o zdrowym odżywianiu się, o wypoczynku, o higienie własnego ciała.

„Jesteśmy tym co jemy”. Rodzice doskonale znają to powiedzenie, a Wy dzieci dopiero się przekonujecie jak ważne i potrzebne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie się. TO od pożywienia zelży zdrowie Wasze i Waszych najbliższych.

Poznajcie i utrwalcie umiejętności wybierania odpowiednich produktów, o tym przekona Was „Piramida zdrowego odżywiania się”.

Proszę wspólnie z rodzicem obejrzeć piramidę zdrowego odżywiania się. Jakie produkty są najzdrowsze?

Proszę wymienić nazwy produktów i określić na jaką głoskę rozpoczynają się te wyrazy i jaką głoską kończą się. Dziękuję brawo.

Dzień II

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym.

Drogie Starszaki

Każdy z Was chce być zdrowy, radosny i uśmiechnięty. Każdy rodzic troszczy się o swoje dziecko najlepiej jak potrafi, wiedząc że rozwijający się młody organizm potrzebuje szczególnej opieki. Racjonalne odżywianie jest dla młodego organizmu jedną z najważniejszych inwestycji w przyszłość. Pozwoli to na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji w wieku dojrzałym. Przedszkolaki uczą się prawidłowych zasad higieny i zachowań przy stole. Jednocześnie są zainteresowane zdrowiem. Planując żywienie dla całej rodziny zalecane jest korzystanie z przedstawionych propozycji.

A teraz następne zadanie. W każdym rzędzie jedna rzecz nie pasuje do pozostałych. Otocz ją pętlą.

Dziękuję, brawo.

Dzień III.

Dbamy o nasze zdrowie.

Drogie dzieci dbajcie o swoje zęby. Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Dokładne i prawidłowe mycie zębów. Ważne dla Was dzieci jest to aby Wasi rodzice towarzyszyli i poprawiali błędy podczas mycia zębów. Zęby powinniśmy czyścić dwa razy dziennie zwłaszcza przed snem. Gryzienie twardych, bogatych w błonnik pokarmów (jabłka, orzechy, suszone owoce) umożliwiają prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy – zapobiega wadom zgryzu i pobudza wydzielanie śliny, która chroni zęby.

Proszę zaśpiewajcie refren wspólnie z rodzicami.

Dbając o nasze zdrowie nie możemy zapominać o dokładnym myciu rąk, zgłasza podczas występujących zakaźnych chorób, np. pandemii Covid -19. Pamiętajcie również że należy myć ręce po powrocie z placu zabaw. Po korzystaniu z toalety i przed przystąpieniem do spożywania posiłków.

Dzień IV

Strach ma wielkie oczy.

Drogie dzieci wiecie, że dla naszego dobrego zdrowia i samopoczucia potrzebny jest zdrowy sen, w którym wypoczywa nasz organizm i nabiera nowych sił do kolejnych zajęć i zabaw. Zanim zaśniemy lubimy mieć trochę czasu na słuchanie bajek, opowiadań na pogawędkę z Mamą lub Tatą. Wtedy wypoczywamy, uspokajamy się i lepiej śpimy. Czasami w nocy śni nam się coś przykrego, smutnego. Budzimy się i z ulgą odkrywamy, że Mama z Tatą są tuż obok, że szybko przytulą, dodadzą otuchy. A teraz proszę Was w ramach zabawy z Mamą i Tatą dokończ rysować wzory na księżycu zobacz gwiazdy a ich liczbę wpisz w kwadrat.

A teraz dzieci posłuchajcie z Mamą lub Tatą wybranej kołysanki, przy której ułożycie się do snu.